Utrata bliskiej osoby najczęściej wiąże się z ogromem negatywnych emocji, ale również konsekwencji prawnych. Często osoby, które właśnie przeżyły śmierć bliskiej osoby mają wiele pytań. Jednym z takich pytań, może okazać się – jak ustalić co tak właściwie znajduje się w spadku? Trzeba również pamiętać, że spadek może się okazać nie tylko samymi aktywami, ale i również zobowiązaniami.
Spis inwentarza pozwoli na ustalenie składników masy spadkowej. Wniosek o spis inwentarza składa się do komornika lub do sądu. Złożenie wniosku o dokonanie spisu inwentarza przez sąd jest procesem bardziej czasochłonnym niż bezpośrednie zgłoszenie wniosku o sporządzenie spisu inwentarza do komornika. Warto również dodać, że dokonanie spisu inwentarza jest ważne z punktu widzenia zabezpieczenia spadku i jego podziału.
Zgodnie z art. 637 §1 kodeksu postępowania cywilnego wniosek o spis inwentarza może zostać złożony przez każdego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą albo wykonawcą testamentu, tymczasowego przedstawiciela lub wierzyciela mającego pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy. Sam wniosek o spis inwentarza może być złożony przed postępowaniem spadkowym, w trakcie lub już po stwierdzeniu praw do spadku.
Taki wniosek powinien zostać złożony na zasadzie art. 637 §1 kodeksu postępowania cywilnego, powinien zostać złożony do sądu spadku bądź zgodnie z art. 637¹ kodeksu postępowania cywilnego, do komornika, który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzenie spisu inwentarza. Komornik niezwłocznie dokonuje spisu inwentarza i zawiadamia sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza. Nawet, jeżeli sąd by odrzucił, oddalił albo umorzył postępowanie, to spis inwentarza ma takie same skutki jak złożenie wykazu inwentarza.
W ten sposób możliwe jest dowiedzenie się co tak właściwie znajduje się w spadku, a z tą wiedzą łatwiej będzie podejmować decyzję o przyjęciu albo odrzuceniu spadku.